Saturday, 15 October 2011

Featured: Gosia Wójtowicz-Król

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
I came up with the idea to present you, people who impress me, inspire, or in any way influenced my creativity. It is not my aim to present the biography of these people but only to introduce their work (if you do not know it already) and show what they like or dislike.
Probably most of you remember how in the movie "Amelie", the narrator described what each of the characters simple pleasures and irritations were. And if you do not know this have a look here.  This was actually an inspiration for this series. I will ask each of these peoples for a list of their 10 likes and 5 dislikes. I hope you will enjoy it!
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
 
For a good start I want to introduce you Gosia Wójtowicz-Król.
For the very first time I met her in the college where we were both studying the impact of soil pollution on various elements of the ecosystem. Gosia was then a Ph. D. student and dealt with forest litter and I was collecting carabid beetles from Olkusz’s area for my M.Sc. dissertation.
 
 
 
Why this introduction? To show you that the occupation does not necessarily have anything to do with received education (although in my case just happens to have :)).
 
 
  A6A11
 
Gosia followed her heart and now styles beautiful models and takes fantastic photos. A few examples of her work you can admire here, for more you are welcome to visit her blog and website.
 
 
M1
 
Here's how Gosia describes herself her adventure with the camera and eye shadow (taken from her blog):
 
"It started innocent - from watching people, matching, in my head, hair colours, hairstyles, styles of clothing. Then came the phase of testing in on friends, styling them for parties or just for fun. After this phase, I found that would be fun to document some of the makeups. I asked people it with a camera and an artistic soul to help me with this task. But when they did not have time for me and I had a hundred thousand styling ideas I took the camera out of the closet, checked whether the light on the balcony is sufficient to capture images and just created my first productions ...".
 
A4
 
Gosia likes:
1. Cats
2. Scent of vanilla
3. When someone is combing her hair
4. Polished nails
5. Chanel’s Allure
6. To sleep
7. Her camera (Canon 50 D)
8. Espresso
9. Fruit jellies
10. Jasmine
 
Gosia doesn’t like:
1. Spiders
2. Cold
3. Scratching clothes
4. Noisy people
5. Mess in a purse
 
B16B10
 


Przyszedł mi do głowy pomysł by zaprezentować na tym blogu ludzi, którzy mi imponują, inspirują lub w jakikolwiek sposób wpłynęli na moje poczynania twórcze. Nie jest moim celem przedstawienie biografii tych osób a jedynie ich twórczość i przbliżyć ich jako ludzi.

Pewnie większość z Was pamięta jak w filmie „Amelia” narrator opowiadał o małych przyjemnościach i irytacjach każdego z bohaterów. To właśnie zainspirowało mnie do rozpoczęcia tej serii. I o taką właśnie listę rzeczy lubianych i nie lubianych chcę poprosić te osoby.
 
E4
 
Na dobry początek chcę Wam przedstawić Gosię Wójtowicz-Król.
 
Poznałyśmy się jeszcze na studiach badając wpływ zanieczyszczenia środowiska na przeróżne elementy ekosystemu. Gosia była wtedy doktorantką i zajmowała się sciółką leśną a ja magistrantką zbierającą biegacze z okolic Olkusza.
 
Po co ten wstęp? A po to by pokazać, że zawód wykonywany wcale nie musi mieć nic wspólnego z tym wyuczonym (choć w moim przypadku tak akurat jest ;)).
Gosia poszła za głosem serca i teraz zajmuje się wizażem i fotografią. Parę przykładów jej zdjęć przedstawiam tutaj, na zobaczenie reszty zapraszam na jej strone i bloga .
 
A2
 
Oto jak Gosia sama opisuje swoją przygodę z aparatem i cieniem do powiek (zaczerpnięte z jej bloga):
 
Zaczęło się niewinnie - od obserwowania ludzi, dobierania w głowie kolorów, fasonów ciuchów, fryzur. Potem przyszła faza wyżywania się na koleżankach - malowania na imprezy, dla poprawy nastroju, dla zabawy. Po tej fazie stwierdziłam, że fajnie by było niektóre makijaże udokumentować. O to prosiłam ludzi z aparatem i artystyczną duszą. Kiedy artystyczne dusze nie miały dla mnie czasu a ja miałam sto tysięcy pomysłow na nowe malunki desperacko wyjęłam aparat z szafy, sprawdziłam czy światło na balkonie jest wystarczające do robienia zdjęć i tak powstały moje pierwsze produkcje...”.
 
I34I36
 
Gosia lubi:
1. Koty
2. Zapach wanilii
3. Gdy ktoś ją czesze
4. Pomalowane paznokcie
5. Allure Chanel
6. Spać
7. Swój aparat fotograficzny (Canon 50 D)
8. Espresso
9. Żelki owocowe
10. Jaśmin
 
Gosia nie lubi:
1. Pająków
2. Zimna
3. Drapiących ubrań
4. Hałaśliwych ludzi
5. Bałaganu w torebce
 
J10JB14O10
 
All photos are property of Małgorzata Wójtowicz-Król. Please, do not copy or use without asking her first!
Wszystkie zdjęcia są własnością Małogrzaty Wójtowicz-Król. Proszę ich nie kopiować lub używać w inny sposób bez uprzedniego spytania jej o zgodę!

4 comments:

  1. Jak na mój gust, zdjęcia są super. Szczerze podziwiam koleżankę Małgorzatę, że poświęciła sę własnej pasji, ale jak widać było warto. Wielki talent! Gdyby szukała modela, dwumiesięcznego przystojniaka o czarującym, bezzębnym uśmiechu to Bruno jest chętny :) Pozdrawiam Sio-stąd :*

    ReplyDelete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!