Friday, 17 February 2012

Carnival/Karnawał

IMG_8714

The Carnival is ruling in the south of the Netherlands (and not only here) last days. Today children were celebrating it at school. They could come in disguise and had a lot of activities.

Jagna was Princess Fiona, you know, Shrek’s wife. I had some troubles to put a equal layer of paint on her face but eventually she was nicely green. Wojtek was a Chinese.

IMG_8716IMG_8717ao I

Pity enough, there was pretty dark when they were going to school scould not take decent pictures. When they came back there were only some reminders of their nice disguises.

But the most important is that they have now a week holidays and we are going to visit my parents and my sis! We departure on Sunday!

If you also have free this days I wish you nice time! And for those who must work also have nice time!

P.S. Photos are taken after school.

IMG_8720IMG_8721IMG_8724

Karnawał jest już w pełni tutaj na południu Holandii, zresztą nie tylko tutaj . Dziś dzieci mogły przyjść w przebraniu do szkoły. Miały pochód i mnóstwo zabaw.

Jagna była księżniczką Fioną, żoną Shreka (tylko jego samego nie było). Rano zajęło mi chwilę pomalowanie jej buzi. Nie udało mi się uzyskać równomiernego koloru, ale i tak fajnie wyglądała na zielono. Wojtek był przebrany za Chińczyka.

IMG_8725IMG_8727IMG_8719

Niestety, rano gdy wychodzili do szkoły było na tyle ciemno, że nie udało mi się zrobić ładnych zdjęć. Gdy już wrócili ze szkoły, z przebrań zostały jedynie nędzne resztki.

Ale co najważniejsze, dziś zaczęły im się tygodniowe wakacje! W niedzielę jedziemy w odwiedziny do moich rodziców i siostry!

Tym, którzy też zaczynają wakacje życzę dużo przyjemności. A tym, którzy tego szczęścia nie mają, i tak życzę miłego tygodnia.

P. S. Zdjęcia pstrykaliśmy już po powrocie ze szkoły i zabawie w świetlicy, dlatego farby na buziach niewiele zostało.

IMG_8713

No comments:

Post a Comment

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!