Thursday 8 March 2012

Fotografowanie rękodzieła – detale; post AsiEight

eight 2012
Witam Was ponownie w naszej mini-serii o fotografowaniu rękodzieła.

Autorką tego postu jest Asia Eight, która jak mało kto potrafi fotografować detale swoich prac.

No to oddaję głos Asi :

Mam pisać o fotografowaniu detali..

Nie wiem czy umiem to robić, czasem mi się chyba udaje... W każdym razie bardzo fotografować szczególiki lubię i postaram się opisać jak to robię.

Obecnie fotografuję najczęściej telefonem i lustrzanką cyfrową, ale był okres kiedy miałam do dyspozycji prościutki aparat kompaktowy. Z pewnością jakość sprzętu wpływa na komfort fotografowania, ale nawet najprostszym aparatem można zrobić ładne zdjęcia detali. Trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

 1. Przygotowanie obiektu i tła

Błyszczące przedmioty, zwłaszcza te o płaskiej powierzchni staram się przed robieniem zdjęć dokładnie wypucować, żeby nie było widać na nich odcisków palców, kurzu itp. Materiał typu aksamit starannie czyszczę z paproszków, które lubią na nim osiadać.

new-2

Zwykle fotografuję swoje prace na ostatnią chwilę i często nie mam czasu albo miejsca na odpowiednią aranżację, którą można podziwiać na zdjęciach Anity. Dlatego staram skupiać się na pokazaniu detali, ale kontrolując jednocześnie to co dzieje się na drugim czy trzecim planie. Uwaga, w błyszczących powierzchniach może odbijać się jakiś niepożądany element tła. A nawet my sami ;)

new-1

 1. Przybliżamy się i ustawiamy

Fotografowanie detali niedużych przedmiotów oznacza robienie im zdjęć z bliska. Można też z daleka teleobiektywem :DDD Ale nie polecam ;) Zdarza mi się nieraz, że obiektyw prawie dotyka pracy gdy próbuję uchwycić wyjątkowo mały szczegół.

Następnie szukam odpowiedniej perspektywy. Patrzę przez obiektyw pod różnymi kątami, rzadko fotografuję en face czyli na wprost. Fotografując pod kątem można dokładnie pokazać warstwy, grubości, fakturę, połysk lub mat, kształt czy rodzaj materiału. Warto to pokazać na zdjęciach. Gdy wystawiamy prace na sprzedaż przez internet takie dokładne zdjęcia pomogą szybciej sprzedać nasze małe dzieła sztuki. Róbmy ich dużo, bo tylko w ten sposób potencjalny klient może poczuć się tak, jakby miał naszą pracę w dłoniach. Zdjęcia mówią więcej niż najdokładniejszy opis!

new-6new-7new-8new-9new-11new-12

 1. Ostrość

Ostrość jest najważniejsza! Dobrze jeśli możemy naszym aparatem ustawić ostrość w pożądanym punkcie na zdjęciu. Pozwala to pokazać fragment zdjęcia z najbardziej interesującym szczegółem.

Łapanie ostrości za pomocą lustrzanki jest proste, wystarczy pokręcić odpowiednim pierścieniem na obiektywie w trybie manualnym lub wskazać punkt na podglądzie, który ma być ostry w trybie automatycznym. Gdy robiłam zdjęcia kompaktem celowanie ostrością nie było takie proste, ale przy odrobinie cierpliwości jest to możliwe i przy włączonej funkcji makro oznaczonej symbolem kwiatka. Zwykle lekkie naciśnięcie spustu migawki powoduje automatyczne wysuwanie i wsuwanie obiektywu do momentu złapania ostrości na jakimś detalu, delikatna zmiana kąta nachylenia czy odległości od obiektu i prawdopodobnie uda Wam się zatrzymać ostrość tam gdzie trzeba.

new-4new-10new-3

Jeśli mamy możliwość możemy poeksperymentować z tzw głębią ostrości. Fragment zdjęcia jest ostry, reszta pozostaje rozmyta. Świetnie można w ten sposób wydobyć szczegół na pierwszy plan.

new-13new-14

 1. Oświetlenie

Flesza nie używam, zwłaszcza do detali. W odległości kilku, kilkunastu centymetrów flesz zrobi nam z pracy białą plamę. Plan zdjęciowy musi być dobrze oświetlony, w doświadczenia wiem, że najlepsze jest rozproszone światło słoneczne. W takim świetle szczegóły wyjdą dokładnie, nie będzie dużych kontrastów, głębokich cieni i prześwietlonych miejsc. Dokładnie na ten temat napisała Marysia.

Dziękuję za uwagę

eight”

Wielkie dzięki Asiu za ten artykuł, jestem pewna, że wiele osób z niego skorzysta!

________________________________________________________________________________________________

Jeśli podoba Ci się ten kurs to podziel się nim na swoim blogu wklejając ten guzik (skopiuj kod z okienka i wklej go na swój boczny pasek).

Fotografowanie rękodzieła

8 comments:

 1. Asiu,Marysiu dziękuję.Bardzo czytelnie podana wiedza:] (dosłownie i w przenośni). A o takim drobiazgu jak zmycie paluchów to bym nie pomyślała :p

  ReplyDelete
 2. Dzięki wielkie za te porady są naprawdę cenne szczególnie dla takiego laika jak ja;)

  ReplyDelete
 3. super! jak zresztą wszystkie artykuły w tym kursie fotograficznym, bardzo dziękuję! Większość z nas robi zdjęcia na co dzień i właśnie takie przejście wszystkiego od podstaw od a do z, pokazanie krok po kroku co i jak często pomaga w złapaniu szczegółów, które w naszej fotograficznej ''rutynie''mogły umknąć:)

  ReplyDelete
 4. Marysiu i pomyśleć, ze trafiłam do Ciebie po raz pierwszy :) A tu takie cuda. Pozdrawiam i będę odwiedzać :)

  ReplyDelete
 5. Dziękuję za wszystkie wasze kursiki.

  ReplyDelete
 6. Cieszę się, że Wam sie te kursiki podobały!

  ReplyDelete
 7. Bardzo przydatne kursiki, bardzo!!!

  ReplyDelete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!