Sunday, 10 March 2013

Tissue cosy d.i.y / Chustecznik - kursik

I can remember that after making this tissue cosy I promised someone to show how to make one. I only can not remember who it was… In the post about my Ikea curtains/placemats/table runner I mentioned that I will make also a tissue cosy form the leftovers. So combining these two promises here it is: a tutorial for a tissue cosy.

No need to take sewing machine out of the closed. You will sew it with your very own hands in no time! All you will need is a piece of fabric, a box of tissues, scissors, a needle, a floss and optionally, ribbons, buttons, snap fasteners, etc.

Pamiętam, że po zrobieniu tego chustacznika obiecałam komuś, że pokażę jak się go robi. Tylko, że już nie pamiętam komu… Natomiast w poście o moich Ikeowych zasłonkach/podkładkach/bieżniku wspomniałam o tym, że mam zamiar zrobić chustecznik z resztek materiału. Po połączeniu obu obietnic powstał ten oto kursik szycia chustecznika.

Nie trzeba do niego wyciągać maszyny do szycia, można go uszyć w try miga własnymi rękami. Do wykonania chustecznika potrzeba oprócz materiału i pudełka chusteczek, również nożyczek, nici, igły oraz w zależności od upodobania: guziki, wstążeczki, napy itp.

IMG_4250

Start with cutting a piece of fabric long enough to cover all sides of the box and of high being equal to the he length of the box and its width (do not forget about seam allowances!). Then roll up and staple the fabric along the long edge (only one edge).

Przygotuj kawałek materiału o długości równej obwodowi pudełka i wysokości równej sumie wysokości i szerokości pudełka. Nie zapomnij o dodaniu paru centymetrów na szwy. Następnie podwiń i przeszyj jeden z dłuższych brzegów tkaniny.

IMG_4255

Turn the fabric to the wrong side, wrap it around the box and mark where to sew. Be sure, not to stretch the fabric too hard. Otherwise, it will be difficult to put the box in and out the cosy. Of course, the fabric should not be too loose fitting either.

Przewróć materiał na lewą stronę, owiń nim pudełko i zaznacz gdzie należy przeszyć. Pamiętaj by materiał nie opinał się zbyt mocno na pudełku. Inaczej trudno będzie je potem wkładać i wyjmować. Oczywiście materiał nie powinien też być zbyt luźno dopasowany.

IMG_4258

Sew two edges as indicated on the picture below. Remember that the longer edge should be stitched in the distance to the upper edge equal to the height + width of the box.

Zszyj obydwa brzegi (tak jak zaznaczone jest na zdjęciu poniżej). Pamiętaj by dłuższy brzeg przeszyć w odległości równej wysokości + szerokości pudełka od górnego brzegu.

IMG_4259a

Cut the corners in the lower part of the cosy.

Odetnij rogi w dolnej części chustecznika.

IMG_4264

Turn the cosy to the right side and insert the box. Align the side seam to the the middle of the short wall of the box.

Przewiń chustecznik na prawą stronę i włóż pudełko do środka. Dopilnuj by boczny szew znajdował się dokładnie po środku krótszej ścianki pudełka.

IMG_4265

Fit the fabric well and straighten any irregularities. Bundle corners with pin. The cosy is almost ready. Now you need to figure out how to connect the corners. You should not stitch them together because then you won’t be able to replace the box after it will run empty.

Dobrze dopasuj tkaninę i wyrównaj wszelkie nierówności. Zepnij rogi za pomocą szpiki. Chustecznik jest już prawie gotowy. Teraz trzeba jedynie wymyśleć jak połączyć rogi. Nie można ich zszyć bo wtedy nie dałoby się już wyciągnąć pudełka.

IMG_4266

I've used ribbons to connect the corners; attached one lace for each corner, and voila! You can also sew a button to one and one loop to another corner or add snap fasteners.

Ja użyłam wstążek, przyszyłam po jednej do każdego rogu i gotowe! Można też do jednego rogu przyszyć guzik a drugiego pętelkę lub wszyć napy (zatrzaski).

IMG_4271IMG_4272IMG_4289

If you use this course to make a cosy and place it somewhere in the web, please, leave me a link in a comment and do not forget to credit me :) I will be very grateful!

Jeśli zrobisz chustecznik według mojego kursu, zostaw mi link w komentarzu. Nie zapomnij wstawić link do tego kursiku w swojej notce. Będę Ci bardzo wdzięczna!

11 comments:

 1. Marysiu, bardzo dziękuję za ten kursik! Denerwują mnie te kolorowe pudełka chusteczek nie pasujące do całości. Mam nadzieję, że mi wyjdzie ;-) Jak zrobię na pewno sie pochwalę!

  ReplyDelete
 2. muszę skorzystać z instrukcji i uszyć sobie podobne:)
  Pozdrawiam cieplutko:)

  ReplyDelete
 3. Marysiu ... podziwiam ...! nie ma jak zdolne łapki ...
  pozdrawiam cieplutko

  ReplyDelete
 4. Fantastyczny pomysł :) Ja chusteczek używam w kółko (alergia), a te pudełka wyglądają kiepsko. Skorzystam!

  ReplyDelete
 5. Bardzo ciekawe ,może i ja skorzystam :)

  ReplyDelete
 6. Probujcie, probujcie a potem sie pochwalcie!

  ReplyDelete
 7. Marysiu uszyłam! W końcu! Trochę po swojemu ;-)
  Pozdrawiam

  ReplyDelete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!