Monday, 5 October 2015

Summer holidays/Letnie wakacje

We had (again) a lovely summer holiday this year. We have spent some days with our family, went to ruins of Ogrodzieniec, did some hiking in Tatra Mountains, and visited Wieliczka salt mines. Then, just like last year we went to Karpacz (Poland). There is so much to see that every day we were busy with sightseeing. Few impressions from our last summer holydays are on Jagna’s YouTube channel “Appeltje met sproetjes”. The only part not filmed is our visit to Wieliczka, but be sure, it will come!

Below are the videos, enjoy!

W tym roku znów mieliśmy cudowne wakacje. Spędziliśmy trochę czasu z rodziną w Polsce, byliśmy na zamku w Ogrodzieńcu, chodziliśmy po Tatrach, zwiedziliśmy Wieliczkę. Potem pojechaliśmy, tak ja w poprzednim roku, do Karpacza, gdzie jest tyle do zwiedzania, że nawet przez chwilę się nie nudziliśmy; byliśmy w hucie szkła Julia, na zamku Chojnik, w Kowarach, chłopcy poszli na Śnieżkę a ja z Jagi na miasto Smile

Poniżej kilka filmików z naszych wakacji (wszystkie z kanału Jagny „Appeltje met sproetjes”). Brakuje jeszcze jednego, z Wieliczki, ale napewno niedlugo się pojawi. Przyjemności!

 

No comments:

Post a Comment

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!