Wednesday, 4 November 2015

Ikea Tarva hack

For a long time we were searching for a dresser where we could store our shoes, but we could not find what we were looking for. Finally, we have found IKEA Tarva dresser. Initially, we planned to upholster the drawers with some of Ikea’s fabrics and to paint the top and the side walls with white-wash. Once I started with the white-wash I could not stop and eventually everything was white. To brake it a bit I painted the knobs and legs in banana yellow. It looks so fresh now! I really love it! The only problem is to take decent photos of it. I do not have a lens with so wide angle but if I move far enough then I am outside our house and the doors are another obstacle. My phone was good enough but the quality of the photo… is phone photo quality. Well, at least you get an impression.

LG-H815 

Od jakiegoś czasu szukaliśmy szafki na buty . Nie mogliśmy jednak znaleźć niczego co by nas satysfakcjonowało. W końcu w Ikei (bo gdzieżby indziej) znaleźliśmy komodę Tarva. Początkowo chciałam obić szuflady materiałami z Ikei a górę i boki pomalować na biało (white-wash). Gdy już zaczęłam malować to efekt tak mi się spodobał, że postanowiłam pomalować również i szuflady. Uchwyty i nóżki pomalowałam na bananową żółcią by dodać nieco wyrazu. Efekt bardzo mi się podoba. Niestety po ustawieniu jej w przedpokoju miałam spore trudności ze zrobieniem zdjęcia bo nie mam aż tak szerokokątnego obiektywu. W końcu udało się telefonem….

TARVA Ladekast met 6 lades IKEA Gemaakt van massief hout, een slijtvast en warm natuurmateriaal.

IMG_9852

2 comments:

  1. fajnie wygląda! tez szukam czegoś interesującego na buty, niestey mam bardzo mało miejsca

    ReplyDelete
    Replies
    1. My do tego pory mieliśmy otwartą szafkę z Ikei. Buty walały się wszędzie. Teraz jest porządek. Trudno było coś znaleźć.

      Delete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!