Wednesday, 2 November 2011

Canon 50mm & s’-Hertogenbosch

IMG_7544

For some time I wanted to buy a 50mm lens for my Canon. Because I’m pretty stingy when it goes about buying something for myself I could not decide whether I really need it. But just recently my sister got a baby boy and we were going for his baptistery I thought that it is a good excuse to spend some money. Finally I bought it just one day before we left for the holidays. On the website was written that if you order before 17:00 you will receive your product next day. And it was true but unfortunately, that day the postman came earlier that he should and he only left note that I can pick up my lens next day on post… It was unfortunately too late and we went for the party with our old lens. Pity but not a tragedy.

IMG_7546IMG_7545

Finally, I picked it up just after we returned and we fallen in love. I still have get used to not having zoom and moving with my camera towards or away the object.

Of course we took tons of photos. Here some of them (most of them taken by hubby). 

IMG_7537IMG_7543

Please, do not forget about our interactive quilt!

IMG_7523IMG_7510

IMG_7518IMG_7532

Od pewnego czasu chciałam kupić obiektyw 50mm do mojego Canona. Ponieważ jestem dosyć skąpa gdy chodzi o kupowanie czegoś dla siebie,długo nie mogłam zdecydować czy naprawdę go potrzebuję. Ale gdy niedawno moja siostra powiła małego chłopca i mieliśmy pojechać na jego chrzest, pomyślałam, że jest to dobry pretekst, by wydać trochę pieniędzy. W końcu kupiłam go zaledwie jeden dzień przed wyjazdem. Na stronie sklepu było napisane, że jeśli zamówienie zostanie złożone przed 17:00 to przesyłka zostanie dostarczona następnego dnia. I została, ale niestety tego dnia listonosz przyszedł wcześniej i tylko zostawił mi awizo. Obiektyw mogłam odebrać dopiero następnego dnia. To było niestety za późno i pojechaliśmy z naszym starym obiektywem. Szkoda, ale nie tragedia.

IMG_7517IMG_7531

W końcu odebrałam go tuż po powrocie i od razu się zakochałam. Muszę się jeszcze przyzwyczaić do braku zooma i poruszania się od i do obiektu fotografowanego, ale to pryszcz.

Oczywiście zrobiliśmy mnóstwo zdjęć. Oto niektóre z nich (większość by mąż). Te z katedry w Den Bosch sa zrobione przez mojego męża.


I nie zapomnijcie o naszej interaktywnej makatce!

1 comment:

  1. Saved that first photograph in my desktop. So beautifully you captured these all. There are lots of thing around as but hard to get shoot.

    ReplyDelete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!