Monday, 19 December 2011

Ad(v/w)ent

As lots of peoples on this planet we are preparing for Christmas. The Christmas tree is there, house is decorated. Tomorrow I will bake gingerbread cookies. Although, we are not very practicing Catholics I want to learn our children that Christmas is not about decorating a tree and getting gifts. I’m reading for them bible for children so they know that we are going to celebrate Jesus birthday. Pity, that this bible is written in so old-fashioned language. It is written for children but I have problems with reading it and my bilingual guys with strong preference for Dutch have real troubles to understand this awkward Polish.

IMG_1247IMG_1259

Nonetheless, house is ready, we are in the mood, especially after last-Saturday­-Christmass-party with friends. Friday my parents will come and it will be a perfect time! I wish you the same!

We are also doing a lots of stuff with children related to the season. Recently we made snow globes. Unfortunately I did not have nice figurines so we only used Christmas Baubles. It is fun to make them.

Have a nice advent time!

IMG_1231IMG_1233IMG_1236IMG_1237

Jak wielu ludzi na tej planecie, także nasza rodzinka przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Choinka stoi udekorowana, dom jest ustrojony, jutro będziemy piekli pierniki. Atmosfera w pełni. Jeszcze tylko pozostaje problem uświadomienia dzieciom, że te dni to coś więcej niż dekoracje, choinka i prezenty. Że to czas gdy się świętuje urodziny Jezusa. Wieczorami czytam im biblię dla dzieci, ale jest ona napisana tak archaicznym językiem, że mnie samej się ją źle czyta, a co dopiero moim dwujęzycznym dzieciom, które i tak lepiej się czują z holenderskim… Jeśli znacie coś co się dobrze czyta a odpowiednio uświadamia to będę wdzięczna za namiary.

IMG_1240IMG_1253IMG_1244

A jak już wcześniej wspomniałam, fizycznie już jesteśmy przygotowani. W piątek przylatują moi rodzice, więc będziemy mieli wspaniałe święta, czego i Wam życzę.

A jeśli chodzi o nasze/moje wyczyny rękodzielnicze to ostatnio zrobiliśmy z maluchami tzw. Kule śniegowe. Nie mieliśmy niestety fajnych figurek, więc wykorzystaliśmy jedynie bombki w kształcie misia i bałwanka. Fajna zabawa!

Życzę Wam udanego Adwentowania!

IMG_8204

2 comments:

  1. kula śniegowa fantastyczna! uwielbiam tego typu rękoczyny!


    Bardzo Wesołych Świąt Życzę!!!!

    ReplyDelete
  2. cudowny klimat u Ciebie
    a ta "kula śnieżna" no miodzio

    ReplyDelete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!