Saturday, 25 February 2012

Fotografia dla początkujących blogerek/ów

Hi there! There will be a short series of posts about how to improve photography of our crafts. Since there are plenty of similar posts in English elsewhere I decided to publish them only in Polish. I hope you understand. There will be post about light written by me. Another about styling photos written by Anita. AsiaEight will prepare an article about how to capture details and Agnieszka will show how to edit pictures in free editing software.

IMG_8710

Będąc młodą adeptką rękodzieła, początkującą blogerką i mamą często miałam duży problem z tym, że rzeczy które zrobiłam lepiej wyglądały w rzeczywistości niż na fotografii. Przykre to było bo przecież chciałam się pochwalić całemu światu jakież to zdolne ręce posiadam.

Oglądałam zdjęcia innych blogerek i coraz bardziej się załamywałam. Pierwsze co mi przyszło do głowy to to, że muszę kupić lepszy aparat. Nic jednak bardziej mylnego, bo jak mnie uświadomiono, to nie aparat robi zdjęcia, ale człowiek. Dopiero gdy człowiek nauczy się robić zdjęcia to aparat mu pomoże.

Bogatsza o parę lat doświadczenia, podglądania innych i czytania głownie zagranicznych stron lub książek o fotografii postanowiłam się z Wami podzielić paroma zasadami, które pomogły mi sprawić, że przedmioty przeze mnie wykonane wyglądają tak samo w rzeczywistości jak i na fotografii.

Nie czuję się tutaj ekspertem, ale jak do tej pory w polskiej blogosferze nie natknęłam się na teksty traktujące o fotografowaniu rękodzieła, choć pięknych fotografii na polskich blogach nie brakuje.

Dlatego poprosiłam trzy bardzo zdolne polskie blogerki o pomoc w przygotowaniu krótkiej serii o fotografowaniu rękodzieła. A one się na to zgodziły!!!!

I tak Anita z „Matka Polka się nudzi„ – moim zdaniem, mistrzyni aranżacji zdjęć opowie o tym jak atrakcyjnie przedstawić fotografowany przedmiot i czego unikać by nie zepsuć kompozycji.

Asia Eight z „Made-by-Eight” posiadająca niezwykłe oko do detali opowie o tym jak je fotografować by nie zniknęły na fotografii.

Agnieszka – Latarnia Morska mogła by spokojnie napisać książkę na każdy temat dotyczący robienia zdjęć. Tutaj zgodziła się pokazać w paru krokach jak obrobić zdjęcie w (darmowym) programie graficznym by stało się ono jeszcze bardziej atrakcyjne.

Ja natomiast, postaram się pokazać na paru przykładach jak odpowiednie oświetlenie wpływa na wygląd fotografowanego przedmiotu.

Pierwsza część już wkrótce!

Jeśli macie pomysły na inne tematy to zapraszam do pozostawienia ich w komentarzach.

Na pytania pozostawione pod konkretnymi tematami postaramy się odpowiedzieć w osobnej notce.

________________________________________________________________________________________________

Jeśli podoba Ci się ten kurs to podziel się nim na swoim blogu wklejając ten guzik (skopiuj kod z okienka i wklej go na swój boczny pasek).

Fotografowanie rękodzieła

7 comments:

 1. świetny wstęp :] czuję się zaszczycona biorąc udział:]

  ReplyDelete
 2. cudnie! będę wierną czytelniczką!!! :)

  ReplyDelete
 3. Wspaniały pomysł.Bardzo bym chciała przejść Wasz kurs:)Czekam z niecierpliwością:)

  ReplyDelete
 4. Trafiłam tu przed chwilą, ale takie praktyczne porady na pewno mi się przydadzą. Także czekam na pierwszą część. Genialny pomysł jeśli chodzi o fotografię rękodzieła :))

  ReplyDelete
 5. dziękuję za zaproszenie Marysiu!! super pomysł!

  ReplyDelete
 6. O, to ja mam pomysł na temat. Chodzi o robienie zdjęć białej tkaniny,żeby nie odbijała koloru tła i nie wychodziła żółta, zielona albo szara.
  Pozdrawiam Was serdecznie.

  ReplyDelete
 7. Dziękuję, że pomyślałaś o mnie, początkującej blogerce. Podpowiedzi, jak fotografować bardzo mi się przydadzą.
  Pewno proszę o zbyt wiele ale gubię się w tych wszystkich sprawach technicznych zwiazanych z wyglądem bloga, gadżetami itp. Powiem więcej, boję się tam zaglądać, by czegoś nie zepsuć :)) To może jeszcze coś na ten temat?
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

  ReplyDelete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!