Thursday, 19 November 2015

Feeding birds/Dokarmianie ptaków

Are you feeding birds? There are different theories regarding feeding birds, one says that we should help them to survive winter because we are taking their natural habitat and they do not have enough food. Other say that there is enough food and they can get sick from the food we provide them as sometimes it contains different grains they find in the nature. Well, although I am an ecologist we do feed birds. We have two feeding places in our back yard we can easily see while sitting on the sofa. It is such a pleasure watching birds coming to feed. We see often tits, magpies, starlings. They are so beautiful! But we are not the only admirers. Our neighbours’ cat also loves to watch them…

Pity enough I never have my zoomlens by hand and once I bring it, the birds are gone… 

Hagel slag-0330Hagel slag-0336Hagel slag-0333

Dokarmiacie ptaki zimą? Jest parę sprzecznych teorii na temat tego czy powinno się to robić. Jedna mówi, że tak, bo zabraliśmy im naturalne środowisko i bez naszej pomocy mogą mieć trudności w zdobyciu pokarmu. Inna, że nie, bo się je rozpieszcza i stają sie leniwe a podawane jedzenie może im zaszkodzić.

Choć jestem ekologiem to ptaki dokarmiamy, przede wszystkim dlatego, że lubimy na nie patrzeć. Mamy dwa karmiki, które są dobrze widoczne z kanapy. Przylatują do nas sikorki, sroki, szpaki i wróbelki. Śliczne są! Szkoda tylko, że nigdy nie mam ze sobą teleobiektywu. Jak się już po niego wybiorę to po powrocie przy karmiku nie ma już nikogo.

Zresztą nie tylko my lubimy obserwować ptaszki; kot naszych sąsiadów robi to równie fanatycznie.

1 comment:

  1. dokarmianie tak, ale tylko gdy jest bardzo mroźno i lezy tona sniegu.. w innym przypadku to prawda ,ze sie rozleniwiają.

    ReplyDelete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!