Monday, 2 July 2012

June 21-30 Czerwca

The last bit of my June’s Instagrams. June is over and so is my project. If you want to see other photos from this project you are welcome to click here, here and here.

To już ostatnia partia moich czerwcowych Instagramów. Czerwiec się skończył I to samo się stało z projektem. Jeśli jesteście ciekawi pozostałych zdjęć to zapraszam  tu, tu i tu.

21 June 2012

I just love Chinese cabbage, isn’t it beautiful?

Poprostu uwielbiam kapustę pekińską, czy nie jest piękna?
22 June 2012

It is a bit too much of this rain recently…

Coś ostatnio za dużo pada…
23 June 2012

Kiddos got their own suitcases. They are ready now for vacations! On 8th July they will go for two weeks to their grandparents and they can not wait!

Dzieci dostały własne walizki. Są już całkiem gotowi na wakacje. Ósmego lipca lecą z Babcią do Polski na dwa tygodnie. Już się nie mogą doczekać!
24 June 2012

Jagna and Wojtek got inspired and became creative play with photos from our last year vacation.

Jagna I Wojtek dostali twórczej weny I wyżywali się na zdjęciach z naszych zeszłorocznych wakacji.
25 June 2012

Jagna’s little herb garden. She is very proud of it!

Mały ogródek ziołowy Jagny. Jest z niego bardzo dumna!
26 June 2012

We have a raspberry bush in our backyard. It is supposed to be a autumn raspberry but apparently it’s giving a lots of fruit right now. I do not complain!

W ogródku mamy krzak maliny. Oficjalnie to malina jesienna, ale już teraz daje dużo owoców. Nie narzekam jednak!
27 June 2012

I find geraniums bit old fashioned flowers but still very beautiful. We have four in our garden, they are with us already five years and each year they succeed to have awesome flowers all the summer and autumn.

Pelargonie są nieco staromodne moim zdaniem, ale I tak bardzo mi się podobają. Mamy w ogródku cztery doniczki z tymi kwiatkami. Sa z nami od pięciu lat I co roku rodzą się na nowo by przez cale lato I jesień cieszyć nas pieknymi czerownymi kwiatostanami.
28 June 2012

Going to Zurich, Switzerland for a business trip. I had to departure at 7 in the morning so I could admire sunrise at the airport.

Wyjeżdżałam do Zurychu w celach zawodowych. Wylot miałam o 7 rano, więc miałam okazję obejżeć sobie piękny wschód słońca nad lotniskiem.
28 June 2012

Visit at EAWAG. On the photo is the biggest model of water molecule hanging in the hall of this institute.

Wizyta w EAWAG. Na zdjęciu widać największy na świecie model cząsteczki wody wiszący w tym instytucie.
30 June 2012

Well, this is not real a photo from that day. It was taken day before in Zurich. My iphone was taken for reparation on 30 June in the morning so I was not able to take a photo… I really enjoyed this project!

No cóż, to nie jest zdjęcie zobione tego dnia, tak naprawdę zrobiłam je dzień wcześniej w Zurychu. Niestety, mój iphone został wzięty rano do reparacji I już nie zdążyłam zrobić zdjęcia….

Naprawdę podobał mi się ten projekt!

2 comments:

  1. wiesz Marysiu ... pekińska bardziej mi się podoba jak ją już jem ... hihi

    ReplyDelete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!