Monday, 2 July 2012

Macramé by Mazmika/Makrama wg Mazmiki

DSC000301 (1)

Today, I’m very happy to present you a post about basics of macramé prepared by Mazmika. She did a very good job complying the basic knowledge in this article. I’m sure you will enjoy it a lot!

Monika, thank you so much!

Z wielką przyjemnością zapraszam Was do przeczytania artykułu o podstawach makramy przygotowanego przez Mazmikę. Jestem przekonana, że będziecie nim zachwyceni!

Ogromnie Ci Moniko dziękuję za ten wspaniały post!

 

 

_________________________________________________________________________________________________

My name is Monika. My little world revolves around family, home, and my hobby - macramé. I have learned tying macramé knots... in college. One of the conditions to get credits for the course "Technology" was to make a little macramé project. This is how my very first bracelet was made. After that I have forgotten about this craft for a few years. I have re-discovered it as a fledgling mom. I found an old book about macramé at my sister’s place and begun tying. In March 2009, I decided to start a blog ... and so Mazmika and Ma-kramik were born.

That is all about me, now it’s time for Macramé!

Mam na imię Monika . Mój mały świat kręci się wokół rodziny, domu i mojego hobby jakim jest makrama. Techniki wyplatania węzłów makramowych nauczyłam się… na studiach. Jednym z warunków zaliczenia przedmiotu „Technika” było wykonanie makramowej pracy z podstawowych węzłów. Tak powstała pierwsza bransoletka i o makramie zapomniałam na kilka lat. Na nowo odkryłam ją już jako świeżo upieczona mama. Wtedy wyszperałam u siostry starą książkę z serii „Zręczne ręce” i zaczęło się moje wyplatanie. W marcu 2009 roku postanowiłam założyć bloga… i tak zrodziła się Mazmika i Ma-kramik.

Tyle o mnie, czas na makramę!

What materials to use?

One could say that you can use whatever fall into the hands.

You can use all kinds of strings: sisal, flax twine, jute, or more sophisticated like: waxed string, satin, viscose. You can also weave the floss, wool, crochet yarn, polyester and even climbing or sailing cords :)

Of course the choice of material, will depend on the type of work we want to make.

To make jewelry the best suited will be rather thin (0.5 - 2mm) string, waxed cotton, silk or viscose. If you want to make a bag, belt or flowerbed is better to reach for a thicker cord (5-7mm and thicker), linseed oil, jute and polyester.

On the other hand, the yarn can be successfully used for all apparel, like scarves, headbands ... and even clothing.

Z czego pleciemy?

Można by powiedzieć, że z tego co nam wpadnie w ręce.

Do makramy nadają się bowiem i zwykłe surowe sznurki jak : sizal, sznurek lniany, jutowy, jak te jubilerskie: sznurek woskowany, satynowy, wiskozowy. Można również pleść z muliny, wełny , włóczki szydełkowej, a nawet z poliestrowej linki wspinaczkowej, czy żeglarskiej :)

Oczywiście dobór materiału , z którego pleciemy zależy od tego, co chcemy techniką makramy wykonać.

Do wyrobu biżuterii najlepiej nadają się raczej cienkie (0,5- 2mm) sznurki bawełniane-woskowane, satynowe, czy wiskozowe. Jeśli chcemy zrobić torbę, pasek czy kwietnik to lepiej sięgnąć po grubszy sznurek (5-7mm i grubsze) lniany, jutowy czy poliestrowy.

Natomiast z włóczki z powodzeniem można upleść wszelkie dodatki odzieżowe, jak szaliki, opaski… a nawet ubrania.

Ja w swoich biżuteryjnych pracach używam przeważnie sznurka woskowanego, który kupuję tu, linki jubilerskiej kupowanej tutaj. Duży wybór rozmaitych sznurków znaleźć można również tutaj

How to start?

Before you start to tie knots you should prepare a pad such as cork or foam, to which pins can be knocked. You will secure your cords on this pad which will save you frustration.

(From Marysia: please, forgive me that I will not translate descriptions for tying the basic knots. If you are interested, you can find very nice tutorial for all these knots here).

makrama4

Od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się do wiązania supełków warto przygotować sobie podkładkę np. z korka lub pianki, do której da się wbić szpilki. Na takiej podkładce łatwo zamocujemy sznurek , a tym samym oszczędzimy sobie frustracji.

I możemy zaczynać…

Mocowanie sznurka węzłem rypsowym

makrama1

makrama5

 1. Sznurek wiodący (brązowy) przypinamy do podkładki w pozycji poziomej. Sznurek roboczy (zielony) składamy na pół i przekładamy pod sznurkiem wiodącym, pętelką do góry.
 2. Górną pętlę odginamy w dół.
 3. Końcówki sznurka wiodącego” wyjmujemy” z pętelki
 4. Węzeł równiuteńko zaciągamy

Zamiast na nici wiodącej sznurek można zamocować bezpośrednio na biżuteryjnym elemencie ozdobnym, rączce torebki, zapięciu paska itp.

 

 

 

 

 • Węzeł płaski

Wykonujemy go z czterech nici, z czego dwie środkowe (brązowe) to nici wiodące. Boczne, to tzw. nici robocze. Dla ułatwienia nici robocze na zdjęciach są w różnych kolorach.

makrama2

 1. Z prawej nici (zielonej) tworzymy pętelkę, a jej koniec przekładamy pod nićmi wiodącymi i nakładamy na lewą nić roboczą.
 2. Lewą nić roboczą (pomarańczową) prowadzimy nad nićmi wiodącymi i przekładamy do środka zrobionej po prawej stronie pętelki.
 3. Zaciągamy równomiernie nici w węzeł.
 4. Wszystkie ruchy powtarzamy zaczynając od lewej strony. Robimy pętelkę z lewej nici roboczej i przekładamy nić pod nićmi wiodącymi nakładając ją na prawą nić roboczą.
 5. Prawą nić prowadzimy nad nićmi wiodącymi i przekładamy do środka zrobionej po lewej stronie pętelki.
 6. Węzeł zaciągamy.

Wiążąc kilka węzłów jeden pod drugim otrzymujemy taki słupek. W ten prosty sposób można wykonać np. bransoletkę.

makrama6creme3

Węzeł płaski możemy wykorzystywać w różnej kombinacji tworząc bardzo ciekawe wzory: kłosy, sieci, pajęczyny. To węzeł bardzo często wykorzystywany do wyplatania większych makram takich jak: paski, torby kwietniki, szale itp.

makrama3apasek4

 • Węzeł żeberkowy

Wykonywany na dwóch sznurkach:

makrama3

 1. Sznurek wiodący, na którym wiążemy węzeł (szary) kładziemy na sznurku roboczym (żółty) tworząc kształt krzyża.
 2. Zwisająca u dołu końcówkę sznurka roboczego zawijamy pod spód sznurka wiodącego, na lewa stronę.
 3. Supełek zaciągamy.
 4. Ponownie przekładamy końcówkę pod spód i na lewo, dosuwając powstający supełek i zaciągając węzeł
 5. Na jednej nici wiodącej można zawiązać wiele nici roboczych, tworząc rząd…

Węzły żeberkowe możemy wiązać w różnych układach: w poziomie, w pionie, po skosie…

Oto kilka schematów obrazujących wzory jakie można uzyskać z kombinacji węzła żeberkowego:

makrama

I kilka moich prac z wykorzystaniem tego węzła:

br¦ůz7lemon@tea5ognistew.kolczykowa9

 • Węzeł spiralny

Węzeł robi się tym samym sposobem co węzeł płaski, z tą różnicą, że wykonując ten rodzaj węzła zaplatamy sznurki robocze tylko w jednym kierunku.

W ten sposób powstaje spirala. Spirala skręca się w lewo jeśli węzeł wiążemy stale zaczynając od prawej nici roboczej. Jeśli zaplatamy węzeł zaczynając stale od lewej nici roboczej powstająca spirala skręca się w prawo.

makrama7makrama9makrama9makrama9a

Węzeł spiralny wykorzystuje się do wiązania ozdobnych sznurów, jest idealny do tworzenia naszyjników, ozdobnych uchwytów czy bransoletek, a nawet kolczyków :

makrama1awarsztatowe5makrama2a

Przedstawione w tekście węzły są podstawowymi węzłami używanymi w makramach. Znanych jest również kilka innych dekoracyjnych węzłów. Dla chętnych polecam kilka miejsc, w których można zgłębić temat :

http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/makrama_sztuka_wiazania_wezlow.shtml

http://makrama.republika.pl/makrama.htm

http://www.free-macrame-patterns.com/

http://www.olgasmacrame.com/index.html

Mam nadzieję, że ten króciutki wstęp do makramy zainteresuje Was tą techniką. Wszystkim, którzy podejmą się nauki życzę dobrej zabawy i satysfakcji.

Marysi zaś dziękuję serdecznie za zaproszenie i gościnę na jej blogu.

Mazmika

19 comments:

 1. Dzieki za ten post, ide szukac sznurka!

  ReplyDelete
 2. Super kursik, dziekuje!

  ReplyDelete
 3. bardzo podobaja mi sie kolczyki! w sumie nie spodziewalam sie ze mozna z tych splotow takie cuda wyczarowac ;)

  ReplyDelete
 4. Wprawdzie potrafię zamotać te węzły, to niestetety z nazwami gorzej ;-), ale od węzła do takich wypasionych uplotów to daaaaleka droga...
  Pozdrawiam i dziękuję za oświecenie

  ReplyDelete
 5. Oj dawno nie czytałam tak pięknie i zarazem obrazowo napisanego postu.Rozpiera mnie duma,że chociaż wirtualnie mam przyjemność obcowania z TOBĄ Mazmiko:)))
  No i przy tej okazji trafiłam w TAK urocze miejsce jak ten blog.
  Pozdrawiam serdecznie obie Panie

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję bardzo i również pozdrawiam!

   Delete
 6. Trafiłam Tu po śladach prosto za Moniką. Kursik - jak najbardziej zachęcający do makramy :) Blog inny, ciekawy... Piękne zdjęcia ! Miło Tu gościć :) Zajrzę jeszcze na pewno :) Pozdrawiam serdecznie :))

  ReplyDelete
 7. Świetny kursik dzięki Tobie za pomysł i udostępnienie, a Mazmice za zrobienie kursiku. Bywam u niej od dawna i podziwiam jej wyroby. Może teraz i ja spróbuje coś zrobić. Pozdrawiam

  ReplyDelete
 8. Bardzo serdecznie dziękuję za kursik. Jest niezwykle pomocny.

  ReplyDelete
 9. dziękuję za kursik - korzystam :)

  ReplyDelete
 10. Fantastyczny kurs, bardzo jasno wszystko opisane.

  ReplyDelete
 11. Dziękuję za ten tekst. Bardzo spodobał mi się węzeł spiralny, dotąd pracowałam tylko na jednym, już wiem, że spróbuję również tego węzła:)

  ReplyDelete
 12. Dziękuję za tak dokładny opis, bardzo mi się spodobał węzeł spiralny, na pewno z niego skorzystam w moich pracach:) pozdrawiam:)

  ReplyDelete
 13. Dziękuję, że zechciałas podzielic się swoją wiedzą i umiejętnościami. Tak naprawdę otworzyłaś mi oczy na sztukę makramy. W tej dziedzinie raczkuję i poza ściegiem płaskim z wplataniem koralików nie umiałam nic więcej. To co pokazałaś wyzwoliło mój podziw dla Twoich prac i rozbudziło we mnie żądzę wyplatania.
  Dziękuję

  ReplyDelete
 14. Ale fajnie że tu trafiłam. Makrama podoba mi się bardzo i od jakiegoś czasu planuję spróbować swoich sił w tej technice. Dzięki za kursik. Pozdrawiam.

  ReplyDelete

Thanks a lot for your comments!/ Bardzo dziekuje za komentarze!